Контраст
Шрифт

Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі

clock
06.12.2023 10:00

В Україні триває Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою і проводиться з 25 листопада по 10 грудня.

6 грудня – день вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі. Саме після трагічних подій цього дня, чоловіки Канади в 1991 році започаткували Білу Стрічку, як символ активізму проти насильства над жінками та дітьми.

У 1970-1980-х роках багато жінок навчалося у технічних вузах Монреалю та Канади. Система заохочень для жінок у коледжах та університетах викликала незадоволення у незначної частини чоловіків, які вважали такі заходи дискримінаційними. Саме до цієї категорії незадоволених належав 25-річний Марк Лепін.

6 грудня 1989 року у Політехнічній школі Монреаля відбулося масове вбивство. У передостанній день занять перед різдвяними канікулами Марк Лепін прибув до будівлі École Polytechnique, інженерної школи при Монреальському університеті, озброєний гвинтівкою Ruger Mini-14 і мисливським ножем. За 20 хвилин злочинець розстріляв 14 студенток та поранив 13 інших, серед них також чотирьох чоловіків. Після бійні у школі Марк Лепін покінчив життя самогубством. Окрім напівавтоматичної гвинтівки, з якої злочинець мав намір розправитися із студентками, він також мав із собою передсмертний лист, в якому звинувачував фемінізм та жінок у своїх життєвих негараздах і неможливості потрапити до Політехнічної школи Монреалю.

Стрілянина у Монреалі стала найбільшим масовим вбивством у Канаді і шокувала багатьох у країні та світі. Ця трагічна подія мала великий резонанс: вона привернула увагу суспільства до проблеми насильства проти жінок та призвела до жорсткішого контролю за розповсюдженням вогнепальної зброї у Канаді.

З 1991 року річницю різанини оголошено Національним днем пам’яті та дій проти насильства щодо жінок, що має на меті заклик до дій проти їхньої дискримінації. З 2014 року на вершині гори Маунт-Роял щорічно встановлюють чотирнадцять прожекторів, які символізують чотирнадцять жертв різанини. О 17:10, коли почалася атака, зачитується ім’я кожної жертви, і світловий промінь спрямовується вгору в небо.

Насильство щодо жінок та дівчат - одне з найпоширеніших порушень прав людини у світі. Кожна третя жінка (33%) протягом життя зазнала фізичного та/або сексуального насильства.

Метою проведення акції «16 днів проти насильства» є привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства щодо жінок, домашнього насильства, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, забезпечення рівних прав жінок і чоловіків та активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій до проблем насильства в сім’ї та захисту прав жінок.

Це дуже важлива для України міжнародна ініціатива, оскільки рівність чоловіків і жінок безпосередньо впливає на соціальне, економічне та політичне життя країни, є принципово важливим показником для міжнародних партнерів та іміджу України на світовій арені, а також є одним із пріоритетів діяльності Уряду.

Схожі матеріали