Контраст
Шрифт

Ревматоїдний артрит

clock
06.12.2023 10:00

Ревматоїдний артрит - це хронічне аутоімунне захворювання зі стійким, симетричним ураженням дрібних і великих суглобів, залученням в запальний процес внутрішніх органів і систем (легень, серця і кровоносних судин, нирок, шкіри, очей).

Перебіг ревматоїдного артриту найчастіше носить прогресуючий характер, що призводить до руйнування суглобового хряща у вигляді ерозій і руйнування кісток, що утворюють суглоб з наступною деформацією суглобів і порушенням їх функції.

Діагностика ґрунтується на ретельному збору анамнезу та об’єктивному обстеженню:

1. Ранкова скутість в суглобах кистей - 30 хвилин і більше (пацієнт не може стиснути кисть в кулак).

2. Стійке припухання дрібних суглобів кистей і стоп не менше 6 тижнів, з поступовим розвитком запального процесу в інших суглобах.

3. Симетричний характер ураження суглобів кінцівок.

4. Больовий синдром в суглобах постійного характеру, навіть у спокої і вночі.

5. При тривалому запаленні в суглобах формується атрофія м'язів, прилеглих до суглоба, що призводить до зниження м'язової сили в кінцівках. З часом формуються больові контрактури, підвивихи суглобів кистей, стоп, великих суглобів.

6. Ревматоїдні вузлики. Вузлики пальпуються у вигляді щільних болючих утворень підшкірно в ділянці суглобів, частіше ліктьових. Ревматоїдні вузлики зменшуються у розмірі при зниженні активності запального процесу.

7. Синдром Шегрена (сухий синдром). Запалення слинних і слізних залоз, що проявляється відсутністю сліз, сухістю в очах і ротовій порожнині.

8. Ураження легень. Проявляється задишкою, кашлем з розвитком дихальної недостатності, змінами на рентгенівських знімках або комп'ютерній томографії.

9. Втрата маси тіла, незначний підйом температури тіла, іноді висока лихоманка.

ВАЖЛИВО! Ревматоїдний артрит нерідко поєднується з будь-якими супутніми хворобами суглобів - ревматизм, остеоартроз та іншими системними патологіями сполучної тканини. Змазаність симптомів ускладнює діагностику. Єдина специфічна проява ревматоїдного артриту, яку можна у прямому сенсі «помацати руками» (пропальпувати) - це характерні вузлики під шкірою на розгинальних поверхнях уражених суглобів.

Протікає ревматоїдний артрит періодами: чергуються періоди так званих спалахів (загострень) і ремісій, коли болі відступають. Періодичність спалахів пов'язана з рівнем агресивності імунної системи, з яким вона атакує здорові клітини, а також із кількістю пошкоджених суглобів і правильністю підбору лікування.

Захворювання особливо сильно пошкоджує суглоби за перші 2 роки свого розвитку. 

Тому при перших же тривожних симптомах потрібно якомога швидше вжити заходів, звернувшись до лікаря-терапевта за призначенням необхідних обстежень (рентген) та аналізів.


Лікар-терапевт Медичного центру - Оксана САМАР

Схожі матеріали