ГоловнаКорисна інформація3 Червня, 2021р.
 Версія для друку

Постковідний синдром

Опубліковано: 03.06.2021, 13:46

З 2020 року наша країна зустрілась з досить рідким для нас захворюванням та його наслідками. Протягом 2 років лікарі навчились керувати цим процесом, застосовувати нові схеми лікування та тактики ведення тяжких хворих. Але хвороба досі міцно тримає нас в своїх обіймах і соціальна грамотність населення та співпраця з медичними працівниками допомагають знизити ризики інфікування та наслідки перенесеного захворювання.

Цей новий стан, який був описаний за допомогою різних термінів, включаючи „довготривалий COVID”,  який може мати значний вплив на здоров‘я та якість життя. Інколи симптоми COVID-19 можуть зберігатися місяцями. Вірус може вражати легені, серце та мозок, що підвищує ризик  довготривалих проблем зі здоров’ям.

Для визначення терміну « довготривалий ковід»  використовують 3  послідовні етапи  після інфікування збудником COVID-19.
1. Гострий COVID-19 – ознаки та симптоми COVID-19  протягом  4-х тижнів.
2. Симптоматичний COVID-19, який продовжується – ознаки та симптоми COVID-19  з 4-го по 12-ий тиждень.
3. Постковідний синдром ознаки та симптоми, що виникають під час або після інфікування COVID-19, тривають більш 12-ти тижнів і не пояснюються альтернативним діагнозом. Зазвичай – це група симптомів, що часто повторюються, можуть варіюватися, змінюватися з часом та  впливати на будь-яку з  систем організму.

Довготривалий (long) COVID

Термін «довготривалий COVID» зазвичай використовується для опису ознак та симптомів, які продовжуються або розвиваються після гострого COVID-19. Він включає як симптоматичний COVID-19 (від 4 до 12 тижнів), так і синдром після COVID-19  – постковідний синдром (12 тижнів і більше).
Більшість людей, хто хворіє на коронавірусну хворобу (COVID-19), одужують за декілька тижнів. Проте у деяких пацієнтів (навіть тих, у кого був легкий перебіг хвороби), залишаються симптоми після первинного одужання.
Цей стан було прийнято називати постковідний (COVID-19) синдром або «довготривалий COVID-19».
Люди похилого віку та пацієнти у тяжкому стані частіше за всіх зіштовхуються з тривалими (затяжними) симптомами. Навіть молоді та здорові люди можуть відчувати нездужання протягом декількох тижнів або місяців після зараження.

Порушення роботи органів внаслідок перенесеного  COVID-19

Коронавірусна хвороба COVID-19 відмічається, в першу чергу, ураженням легень, проте може вплинути і на роботу інших органів. Органи, на які може вплинути COVID-19:

Також може спостерігатись : біль у суглобах, біль у животі, біль у м’язах випадіння волосся, загострення аутоімунних хвороб.

Тромбози та проблеми з кровоносними судинами

COVID-19 може вплинути на злипання тромбоцитів та формування кров’яних згустків, які викликають інфаркти та інсульти. Також тромби уражають судини легень, ніг, печінки і нирок. COVID-19 може ослаблювати стінки кровоносних судин та викликати кровотечі, що сприяє виникненню потенційно довготривалих проблем з печінкою та нирками.

Проблеми з настроєм та втомлюваністю

Після лікування в умовах стаціонару у людей може розвинутися синдром посттравматичного стресу, депресія та тривога. Багато людей, хто одужали від SARS, страждають на синдром хронічної втоми. Варто зазначити, що цей синдром є комплексом розладів, що характеризується надзвичайною втомою, яка посилюється під час фізичної або розумової активності та не проходить навіть під час відпочинку.  

Своєчасне звернення на консультацію та дообстеження в Медичний центр знизить ризики розвитку ускладнень та їх тривалості.


Лікар-невропатолог - Олена ПІДОПРИГОРА


   
Корисна інформація
23 Липня10:19 Захворювання печінки
9 Липня13:41 Артеріальна гіпертензія та зміни способу життя
5 Липня09:14 Що ми знаємо про роботу гормонів?
25 Червня14:57 Профілактика наркоманії та алкоголізму
24 Червня09:10 Поради щодо лікування виразкової хвороби
3 Червня13:46 Постковідний синдром
23 Квітня09:36 Виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, що потрібно знати
1 Квітня14:30 Підготовка пацієнта до здачі аналізів та преаналітичний етап дослідження
25 Березня09:39 Міжнародний день боротьби із захворюванням на туберкульоз
10 Березня14:07 Міжнародний день боротьби з глаукомою
10 Лютого10:14 Профілактика артеріальної гіпертензії
8 Лютого12:15 Остеохондроз та його профілактика
4 Лютого17:48 Цукровий діабет. Найбільш актуальні питання.
22 Січня14:17 Вакцина та COVID-19
20 Січня14:24 Щитоподібна залоза. Чому це важливий орган?
Корисна інформація