ГоловнаКорисна інформація1 Квітня, 2021р.
 Версія для друку

Підготовка пацієнта до здачі аналізів та преаналітичний етап дослідження

Опубліковано: 01.04.2021, 14:30

Що таке преаналітика?

Преаналітика - це всі процедури, що виконуються до початку проведення лабораторних досліджень, які безпосередньо впливають на результат лабораторного аналізу.

Оптимально проведена преаналітична підготовка є основною умовою точної і повної лабораторної діагностики. Аналіз помилок показує, що близько 40% помилок відбувається на преаналітичному етапі при виконанні досліджень в плановому порядку і близько 60% помилок відбувається на преаналітичному етапі при невідкладних аналізах.Помилки, що виникають на преаналітичному етапі лабораторних досліджень, знецінюють весь подальший хід лабораторних досліджень, призводять до втрати значних коштів, дискредитують лабораторні методи в очах лікаря через недостовірність отриманих результатів.

Для всіх видів лабораторних досліджень, преаналітичний етап об'єднує комплекс процесів перед власне лабораторним аналізом, який складається з:

• підготовки обстежуваних;

• отримання біоматеріалу (крові, сечі та ін.);

• транспортування біоматеріалу в лабораторію;

• первинна обробка біоматеріалу в лабораторії;

• розподіл і зберігання біоматеріалу в лабораторії.

Основне завдання цих етапів преаналітичного процесу - забезпечення стабільності (збереження) компонентів біоматеріалів, узятих на дослідження, і зведення до мінімуму впливу різних чинників, що змінюють їх якість.

Підготовка пацієнта до здачі крові:

o Здача крові для лабораторних досліджень проводиться вранці натщесерце. Проміжок між останнім прийомом їжі і взяттям крові повинен становити 10-12 годин, а для дослідження ліпідного профілю 12-14 годин.

o Вечеря напередодні дослідження не повинна містити жирне, смажене та алкоголь.

o На результати досліджень може впливати прийом лікарських препаратів (антибіотиків, імуносупресивних, хіміотерапевтичних, гормональних препаратів, антикоагулянтів тощо), тому прийом ліків необхідно здійснювати після здачі крові.

o На результати досліджень може впливати інтенсивне фізичне навантаження, тому напередодні  та в день здачі крові фізичну активність необхідно обмежити.

o Психічні навантаження, стреси значно змінюють біохімічні показники і через викид гормонів змінюють концентрацію інших компонентів. Тому при взятті біологічної рідини слід створити спокійну, доброзичливу обстановку.

o На результати досліджень можуть впливати діагностичні та лікувальні процедури (рентгенологічне дослідження, УЗД, фізіотерапія, масаж, ректальне дослідження та ін.), тому такі процедури повинні проводитись після здачі крові.

o За 2 години до здачі крові не рекомендується палити.

o Підготовка пацієнта до здачі сечі.

o Загальний аналіз сечі.

Попередньо потрібно провести гігієнічний туалет зовнішніх статевих органів. В чисту суху ємність зібрати всю першу ранкову порцію сечі (одразу після сну). Бажано, щоб попереднє сечовипускання було не пізніше, ніж о 2 годині ночі.

В одноразовий контейнер перелити сечу в об’ємі приблизно 50-100 мл та щільно закрутити кришку контейнера, щоб запобігти розливанню. Доставити в лабораторію протягом 2 годин.

8798.jpg

При контролі лабораторних показників в динаміці рекомендується проводити повторні дослідження в однакових умовах - в одній лабораторії, здавати кров в однаковий час доби тощо.

Преаналітичний етап важливий не тільки для лікаря-лаборанта, але і для клініциста. Недбале ставлення до цього етапу можна порівняти з некоректною терапією. Знання цих факторів не тільки корисне, а й обов'язкове для всіх, тому що це здоров'я пацієнта, а іноді і життя.


Завідувач лабораторного відділення Медичного центру - Людмила ГРИШКО


   
Корисна інформація
23 Липня10:19 Захворювання печінки
9 Липня13:41 Артеріальна гіпертензія та зміни способу життя
5 Липня09:14 Що ми знаємо про роботу гормонів?
25 Червня14:57 Профілактика наркоманії та алкоголізму
24 Червня09:10 Поради щодо лікування виразкової хвороби
3 Червня13:46 Постковідний синдром
23 Квітня09:36 Виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, що потрібно знати
1 Квітня14:30 Підготовка пацієнта до здачі аналізів та преаналітичний етап дослідження
25 Березня09:39 Міжнародний день боротьби із захворюванням на туберкульоз
10 Березня14:07 Міжнародний день боротьби з глаукомою
10 Лютого10:14 Профілактика артеріальної гіпертензії
8 Лютого12:15 Остеохондроз та його профілактика
4 Лютого17:48 Цукровий діабет. Найбільш актуальні питання.
22 Січня14:17 Вакцина та COVID-19
20 Січня14:24 Щитоподібна залоза. Чому це важливий орган?
Корисна інформація